Anarchy in IT?
Prohveteid on igas vallas, nendest ei pääse, pigem on küsimus kuidas nende poolt loodud infoga ümber käia, või kas sellega üldse tegeleda. Kuivahel kipub asi päris metsa minema, siis seevastu kui olla valdkonnas sees võib nii mõndagi pihta minna – näiteks härra Buffet’il läheb päris hästi vahel pihta, eks see ta edukaks teebki ja kuulatavaks. Kuid samas on olnud ka infotehnoloogia sektoris isikuid, kes on oma uuendusliku, ütleks aja kohta provokatiivse mõttelõnga kirja pannud näiteks Eben Moglen, kes kirjutas 1999. aastal artikli anarhismi triumfist infotehnoloogia võtmes. Aga vaatakski siis kuidas on 26 aastat mõjunud tema kirjutusele, ja kas midagi sellest on ka paika pidanud?
Kindlasti tasub välja tuua vabatarkvara leviku – levinud on Linux’i baasil serverid, kasutame ka Androidi baasil telefone või siis Pythoni programmeerimise keelt, mida enamasti õpitakse esimese programmeerimise keelena või siis põhilise lahendusena teadus töödes või andmeanalüüsis. Samuti on kasvanud ja kinnitanud end ühiskondlik koos loome mudel – me kõik teame, mis on Wikipedia, GitHub – üks neist sisaldab infot, mida haldavad ja täiendavad ning kontrollivad isikud oma huvist, siis GitHub on olemas meie kui tarkvaraarendajate päästja, ma usun et nii mõnigi on meist leidnud just selle õige jupi koodi sealsest avalikest koodi teekidest.
Aga ega alti kõik ei lähe õigesti. Autori õigused ei ole siiski surnud, need on siiani olemas, mõneti küll ajale jalgu jäänud (nagu ühes varasemas blogipostituses ka näitasin). Isegi võiks mõnes sektoris on nendest sõltumine kasvanud. Näiteks voogedastus platvormide puhul – Spotify ja ka Youtube antud lahenduse baasil platvormid. Kuid samas on ka positiivseid külgi, sellel, et autoriõigused või siis õigemini litsentsid on püsima jäänud. See tähendab ka et vabatarkvara on jäänud vabatarkvaraks tänu GPL litsentsidele.
Ehk nagu algulgi sai mainitud, on igas prohvetlikus ennustuses terake tõtt ja terake soov mõtlemist. See tähendab et kõik ei saagi täppi minna. Aga vaadates tagasi Eben Moglen’i artiklile julgen arvata, et oleme päris heas kohas.
Kommentaarid
Postita kommentaar